Jak ciepłe światło wpływa na nasze samopoczucie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczna będzie podróż w czasie – i to aż do początków istnienia ludzkości. Człowiek, jako gatunek, od zarania dziejów obcuje z jednym głównym źródłem światła – słońcem. Właśnie dlatego nasz organizm dostosował swój zegar biologiczny do zegara słonecznego. Obrót ziemi wokół własnej osi, czyli pojawianie się słońca nad ranem, na wschodzie i znikanie za horyzontem wieczorem, na zachodzie, w znaczącej mierze ustawia nasz rytm okołodobowy. Budzimy się rano, pracujemy intensywnie w ciągu dnia, relaksujemy się wieczorem, aby wkrótce znów zasnąć, gdy zapadnie zmrok. Logiczne, prawda?

Ale jak to właściwie działa?

Dzieje się tak poniekąd przez nasze ewolucyjne przyzwyczajenia. Rano i wieczorem, gdy słońce ledwie wychyla się za horyzont, niebo zalewa się pomarańczowo-czerwoną poświatą. Mówimy nawet, że niebo płonie – jest to bardzo trafne porównanie, nawiązujące do płomienia ogniska, domowego paleniska czy płomienia świecy. Ciepłe barwy powodują, że czujemy się spokojni i odprężeni. Nasz organizm, dzięki specjalnym receptorom, poprzez narząd wzroku, otrzymuje sygnał, że należy zwolnić tempo i rozluźnić się. Ciepłe kolory powodują także, że rozświetlone nimi wnętrze wydaje się nam bardziej przytulne i relaksujące. Dla porównania w południe, gdy słońce dostarcza barw bardziej zimnych, niebieskich, czujemy się pobudzeni do działania, skupieni oraz gotowi na intensywną pracę.

Co można zrobić, aby czuć się lepiej?

Trudno jest zmieniać przyzwyczajenia, które tworzyły się w człowieku przez tysiące lat, dlatego też dobrym sposobem, aby czuć się lepiej w swoim wnętrzu, jest dostosowanie się do tego, co robi światło słoneczne. Dobierajmy oświetlenie tak, aby odpowiadało zadaniom wykonywanym w danej przestrzeni oraz aby było odpowiednio dopasowane do pory dnia, w której to zadanie wykonujemy. Inne światło pobudzi nas do działania w południe, podczas intensywnego dnia w biurze, inne zaś pozwoli nam wyciszyć się podczas leniwego wieczoru z ulubioną książką.

Jakich rozwiązań szukać, jeśli chcesz sobie pomóc

Jeżeli chcesz, by czas, który spędzasz w domu, był dla ciebie relaksujący (a pamiętaj – spędzamy go we wnętrzach coraz więcej, głównie wieczorami) wybieraj ciepłe barwy światła, które zapewnią odpowiedni nastrój i pomogą ci odpocząć. Dodatkowo, połączenie ciepłej barwy z odpowiednimi składnikami światła, jak w przypadku lamp Floluce, pomoże rosnąć twoim roślinom i tworzyć piękne zielone stanowiska w domu.